"Дисертація (від лат. «dissertatio» — твір, обговорення, розсуд, доповідь) — наукова праця, яку підготовлено для прилюдного захисту на здобуття наукового ступеня".
Дисертації, як відомо, є важливим джерелом наукової інформації. Про обмежений доступ до цього виду документів говорилось неодноразово, як і про можливості сучасних технологій, які би дозволили організувати такий доступ (з усіма перевагами розширених пошукових функцій, контентим пошуком тощо), надійне зберігання та збереження, а також забезпечило б швидке й оперативне поширення наукової інформації, що містять тези та дисертації, в науковому світі.
Найбільша в світі повнотекстова база даних дисертацій від ProQuest Dissertations and Theses - комерційна. І хоч для наших країн пропонуються значні знижки, до цього часу лише Донецький Технічний університет в межах проекту ElibUkr передплачував цей ресурс. Дисертації наших сусідів з Росії, теж в платному доступі, хоча вже понад 30 бібліотек України надають такий доступ (з деякими обмеженнями у завантаженні, копіюванні тощо (Каталог - вільний тут тут.)
Рух відкритого доступу спричинив появу досить значної кількості дисертацій світу у вільному, безкоштовному для кінцевого користувача доступі Наприклад, про проект відкритого доступу до дисертацій в Пакистані, нещодавно повідомляла .
Ще корисні лінки на подібні цифрові бібліотеки тез та дисертацій з вільним (чи частково вільним) доступом:
ADT (Australiasian Digital Theses Program) - дисертацій Австралії
Biblioteca Digital de Teses e Dissertacoes- дисертації Бразилії
Cybertesis - Спільний проект доступу до дисертацій від Університетів в Чілі, Ліоні, Монреалі, Александрії та Женеві - дисертації з Бразилії, Канади, Чілі, Франції, Гонконгу, Мексики, Перу, Іспанії та США
DART-Europe -гарний міжнародний спільний проект різних універсиететів Європи
DiVA - дисертації та інші дослідницькі матеріали від 26 інституцій скандинавських країн EThOS -Electronic Theses Online Service (EThOS) - Сполучене Королівство.
NARCIS- Нідерланди
National ETD Portal (South Africa) - дисертації Південної Африки
Theses Canada - зведений каталог канадських дисертацій
NARCIS- Нідерланди
National ETD Portal (South Africa) - дисертації Південної Африки
Theses Canada - зведений каталог канадських дисертацій
А ось ще важлива інформація: Міжнародний проект Цифрової бібліотеки Дисертацій - Networked Digital Library of Theses and Dissertations - NDLTD запрошує скористатися його ресурсами, а також вітатиме бажання окремих вчених чи університети та інші дослідницькі інституції приєднатися по спільноти.
Членство в проекті гарантуватиме:
- підтримку у завантаженні дисертацій Вашої інституції до цифрової бібліотеки та відображення їх в Зведеному Каталозі NDLTD, що збільшить "присутність" в науковому світі
- допомогу у розвитку стратегії довготривалого зберігання та збереження дисертацій (у партнерстві з проектом та використовуючи засоби MetaArchive Cooperative)
- спільне обгворення ідей. планів, програм, участь у проектах тощо в царині організації зберіганння, збереження та доступу до дисертацій.
Індивідуальне членство в NDLTD коштує $25 на рік, Інституційне - $300.
Спеціальні знижки можливі для Консорціумів університетів, або країн, що розвиваються...
Спеціальні знижки можливі для Консорціумів університетів, або країн, що розвиваються...
Зведений каталог цього проекту містить понад один мільйон записів. Каталог створюється у співпраці NDLTD з OCLC, VTLS, та Scirus.
Відома щорічна конференція, яку проводить NDLTD вже 14-й рік поспіль - найбільш авторитетний та поважний форум у царині проектів доступу до тез та дисертацій в світі. Цього року вона відбудеться 13-17 вересня, на жаль, досить далеко - в Кейптауні (Південна Африка). Деталі тут
Як завжди, до колег-бібліотекарів: додайте корисні лінки до ресурсів, можливо, це буде корисно Вашим користувачам.
До науковців: чи хотіли б Ви розмістити СВОЮ власну дисертацію у відкритому доступі? Якщо Ваш університет не підтримує власного відкритого електронного архіву (репозитарію), можете це зробити тут -ELibUkrOA - мультиуніверситетський міждисциплінарний відкритий електронний архів наукових праць дослідників України.
Немає коментарів:
Дописати коментар