пʼятниця, 1 червня 2012 р.

Кримська Декларація Відкритого Доступу

Понеділок починається в суботу. 

З першим днем ЛІТА всіх! А я завтра - на Кримську конференцію! Сподіваюсь, Інтернет працюватиме, тож обіцяю знайомити з новинами. Програму вже гортали?
Перші конференційні здобутки озвучені будуть лиш  в понеділок, на урочистому відкритті, але для вас, шановні читачі мого блогу, вже зараз ось таке. Пропонується прийняти ось таку спільну Кримську Декларацію Відкритого Доступу:


Кримська Декларація Відкритого Доступу

Ми, учасники 19-ї Міжнародної Конференції "Крим 2012: Бібліотеки та інформаційні ресурси у сучасному світі науки, культури, освіти і бізнесу” – найважливішого світового професійного форуму для бібліотекарів та видавців, дослідників та викладачів, музейних та архівних працівників, представників бізнесу, права, закладів науки, культури та освіти, підтримуючи Ініціативу Відкритого Доступу та принципи свободи доступу до інформації, заявляємо
Відкритий доступ до наукової інформації  - основа  сучасного Інформаційного Суспільства і Суспільства знань, розвитку науки, освіти, культури в глобальному світі.
Відкритий доступ до наукової інформації, як найважливіша умова інтеграції до світової наукової спільноти, особливо актуальна для науковців країн, що розвиваються та нових незалежних держав, де довгий час існували і продовжують існувати інформаційні бар’єри.
Ми з тривогою констатуємо факти обмеженого доступу до наукової інформації через бібліотеки у зв’язку з високими цінами на наукову літературу, особливо на наукові журнали, і неможливістю купувати та передплачувати усе необхідне, аби задовольнити потреби користувачів.
Ми з тривогою констатуємо факти обмеженого розповсюдження результатів наукових досліджень за традиційної моделі наукової комунікації, особливо в нових незалежних державах.
Ми упевнені в тому, що модель Відкритого Доступу (шляхом створення та використання відкритих наукових журналів та інституційних тематичних репозитаріїв) – не тільки успішний шлях наукової комунікації, але й найважливіша умова підвищення наукової, соціальної та економічної значущості наукових досліджень, розвитку колабораційних досліджень, інтеграції світової академічної спільноти.
Ми підтримуємо відомі ініціативи та міжнародні проекти Відкритого Доступу: зокрема, Будапештську та Берлінську декларації, заяви  IFLA, коаліції SPARC, асоціацій та програм LIBER, EiFL, COAR, OASPA, Асоціації Європейських університетів та ін.
        Ми звертаємось до дослідників  усіх країн із закликом розміщувати результати своїх досліджень (статей, звітів, дисертацій і т.д.) у відкритих наукових журналах та інституційних або тематичних репозитаріях.
Ми звертаємось до університетів та інших дослідницьких інституцій із закликом розвивати інституційні політики та стратегії відкритого доступу до повних текстів рецензованих наукових результатів (через відкриті наукові журнали та інституційні репозитарії); сприяти вільному використанню такої інформації для наукової та академічної діяльності.
Ми звертаємось до видавництв академічних журналів ставитись із повагою до авторських прав та не перешкоджати розміщенню вченими у відкритому доступі власних постпринтів без обмежень чи з мінімальним періодом ембарго.
Ми звертаємось до бібліотек із закликом популяризувати відкритий доступ серед користувачів. Університетських та академічних бібліотек ініціювати створення та розвиток інституційних та тематичних репозитаріїв як джерел забезпечення відкритого доступу до наукових матеріалів та сприяння підвищенню престижу університету чи наукової спільноти, забезпечення архівування й збереження наукових публікацій, гарантії їх незмінності. Публічних бібліотек забезпечити професійний пошук наукової інформації у відкритому доступі, ініціювати створення репозитаріїв місцевих громад. При створенні репозитаріїв, враховувати найкращий міжнародний досвід, інтероперабельність, сумісність з OAIPMH-протоколами.
Ми пропонуємо створити в якості одного з можливих кроків Кримський репозитарій  Відкритого доступу з використанням потенціалу Державної публічної науково – технічної бібліотеки Росії, Національного Університету «Києво – Могилянська академія» та Кримської республіканської установи «Універсальна наукова бібліотека ім. І.Я. Франка». Включити до його складу не лише праці усіх Кримських конференцій, але й публікації усіх бажаючих учасників Кримської конференції.

Для тих, хто буде в Криму, можна підписати під час Конференції. Хто не зможе, можна тут . Зауваження, пропозиції приймаються!!!  

Немає коментарів:

Опублікувати коментар