"Все має змінитися для того, щоб все лишилось як було"
(Дж.Лампедуза)
На одному дружньому блозі, (який чомусь наче лише про "события на 3-м этаже" однієї поважної ОУНБ), нині з"явилась незаперечна, хоч і анонімна (Автора! Автора!) рекомендація "10 принципов, которые нужно знать, чтобы работать в библиотеке".
Що ж, таких "рецептів"професійної майстерності немало було у всі часи, і кожному є що сказати. З чимось із запропонованого Третім Поверхом погоджуюсь, з чимось категорично ні: наприклад, про здатність до змін як основну рису бібліотекаря... А як же Любов до Книги? Повага до Читача? До традицій? І як саме бібліотекар "должен быть готов активно бороться с отжившими методами работы", і хто знає, що таке "отжившие методы"? І які саме 40 спеціалізацій пропонується виконувати бібліотекарю ("швец-жнец-на дуде игрец-в хоре певец" і т.д., це ясно, що ще?:-)
... Колись (вже 80 років тому!) індійський вчений Ш. Ранганатан сформулював 5 основних законів бібліотечної справи:
- Книги — для того, щоб ними користуватися.
- Кожному читачу - відповідну для нього книгу.
- Кожна книжка має свого читача.
- Бережіть час читача.
- Бібліотека — живий організм, що розвивається.
Як на мене, класика. Хоч час,технології, нові віяння вносять ДОПОВНЕННЯ в кожен з цих законів (кожному користувачеві - свій РЕСУРС!) , основне лишається незмінним. Філософія нашої справи: Книга (в усіх поняттях документу), читач та бібліотека. Тож зберігаємо традиції чи будемо активно змінюватися?
Джерело: Ranganathan, Shiyali Ramamrita. Five laws of library science. Madras: Madras Library Association, 1931.
Раджу почитати ще статтю В.Копанєвої
Бібліотека не повинна змінюватись, вона має розвиватися
ВідповістиВидалитиБудемо активно розвиватися, зберігаючі традиції! ))
ВідповістиВидалитиМожливо, колеги саме це і мали на увазі, коли писали про зміни, чітко не усвідомлюючі різниці між ціми категоріями?..
А стосовно "отживших методов работы", то, як ви дивитесь на це : "новое - это хорошо забытое старое"?..
От я і хотіла пригорнути увагу: "ретропогляд" на всім відомі закони, і не варто придумувати ровера... І як кажуть японці (а ми погоджуємось?!!!): "бесполезно грести сильнее, если ты гребешь в неправильном направлении". Знати б ще де той напрям:-) Змінювати щось на краще варто з усвідомленням не лише "мы старый мир разрушим, до основанья", але і знати що будувати "затем".
ВідповістиВидалитиЯ тільки "за"! ;-)
ВідповістиВидалитиЯ с Вами согласна, что библиотека должна развиваться, так как библиотечные ГОСТЫ и законодательную базу никто не отменял!
ВідповістиВидалитиВаши замечания на счет (Автора! Автора!) мы учли! Первоначально как то упустили этот момент из виду!
ВідповістиВидалитиА вот на счет изменений - всё меняется, как библиотекари так и библиотека в целом! И сейчас, практически все библиотечные работники умеют намного больше, чем просто обслуживать читателей и выдавать им книжки! )))
Спасибі, пані Natali, я не сумніваюсь у необхідності змін бібліотеки в сучасних умовах (Див.5 Закон "Бібліотека — живий організм, що розвивається"). Щоби тільки не забули нашу основну місію за цими змінами.
ВідповістиВидалитиОсновную миссию мы будем выполнять всегда! Ведь библиотека создана для читателя! И без него она вообще потеряет свой смысл
ВідповістиВидалити