суботу, 14 березня 2015 р.

Про кустарщину, патріотів і фахові журнали

З особливим трепетом очікувала на перше в 2015 число "Бібвісника". Щойно відшуміла
наша конференція, де три дні про журнали, рецензування, якість досліджень і т.д. Тож,  беру окуляри, готую чай, і збираюсь поринути в науковий світ високонаукових вітчизняних бібліотекознавчих досліджень, що його друкує наше провідне фахове видання.
Неочікувано, номер починається з статті кіровоградського колеги "Каталогізація ресурсів Інтернету за допомогою Дублінського ядра метаданих".  Респект. Гарна тема. Головне свіжа,  не пройшло й 12 років з часу виходу майже однойменного  посібника, що її упорядковував пан Олег на замовлення Міжнародного Фонду Відродження. А що, зайвий раз нагадати, що надворі Інтернет, і не MARC-ом єдиним... 
Далі: дві статті про авторитетні файли: пора, ну нарешті!, пора вже почати говорити про поліпшення електронних каталогів!  Світ рухається до RDA, а у нас все ще суперечки про карткові каталоги, а серед досягнень вітчизняних каталогізаторів "вже створено АФ на таких діячів: Григорій Сковорода, Януш Корчак, Марія Монтессорі, Костянтин Дмитрович Ушинський, Микола Іванович Пирогов та ін." Ну, щоб ніхто не переплутав раптом Григорія Савича з Миколою Івановичем... 
Вельми важливе наступне дослідження про довідник вітчизняних бібліографів. Актуально: бібліографи -  вимираючий клас, треба залишити нащадкам імена сподвижників... Тим більше, що займались вони, виявляється, фігнею всякою кустарщиною (На сучасному етапі "змінилася технологія підготовки бібліографічної продукції: фахівці перейшли від кустарщини до системного створення баз даних за допомогою інформаційних технологій"). Але, слава Богу: "основна місія бібліографії залишилася незмінною – забезпечення інтелектуального доступу до джерел знання (ноосфери)", а то я вже почала хвилюватися, як же ж без бібліографів...Сентенція на кшталт "Під електронною бібліографією розуміється бібліографія, яка функціонує в електронному середовищі" (а масло масляним, а вода мокрою) видається мудрою лише мені? 
Про краєзнавчі посібники щось вже не хочеться читати у 21 столітті... Так само, як і про міжнародний книгообмін Вернадки, хоча, ні, зазирну...Опа : "в сучасних умовах «єдиним економічно вигідним джерелом отримання зарубіжних видань є міжнародний книгообмін". Агов, колеги, ви чули про електронні журнали??? А доступ до ліцензованих баз даних та е-бібліотек??? А про відкритий доступ??? Хоча, про що я: колеги тяжко зайняті: "Всі книжкові видання, які надходять до цього фонду, вводяться до бази даних «Митниця – книги», журнали – до бази даних «Митниця –журнали»...
Чай застиг. А я, ох, даремно,  лишила наостанок цей  опус  Реклама бібліотек у блогах. Хотіла, як в дитинстві, найцікавіше наче.. Ех, Максиме, Максиме... 
Несподівано дізнаюсь, що "Бібліотечний блог – онлайн-щоденник користувача, в якому можна залишати коментарі, висловлюючи свою думку з приводу написаного". Якого користувача??? Пане Авторе, цій фразі "Нині блоги почали замінювати собою газети" років з 10 як мінімум, а блоги нині сильно програють соцмережам, Ви в курсі?  А Ви  кажете "Епоха освоєння рекламних просторів у цій інноваційній галузі лише почалася"...Та вона вже закінчується!  А яка підстава для ствердження у фаховому журналі про  Бібліоміст нєрвно куріт,  "на сьогодні досвідом ефективного використання блогів у бібліотечній діяльності можуть поділитися лише кілька вітчизняних книгозбірень"??? 
Ви зазирали в бібліоблогосферу, Авторе? Знаєте про кількість бібліотечних блогів? Аналізували їх типологію, тематику тощо? Наче ж мали, судячи з назви... А на якому бібліотечному блозі  Ви бачили комерційну рекламу? і для кого ця пропозиція : "Існує безліч сайтів, які можуть розмістити посилання на блог бібліотеки за невелику оплату. Тут доцільно користуватися послугами великих бірж лінків, де зворотні посилання купляються масово" (авторську чи журнальну редакцію збережено - Т.Я.) 
А про що це :  "В деяких блогах викладається інформація про те, що у бібліотеці є безплатний Wi-Fi для відвідувачів" - і навіщо?  А "У 50 % проаналізованих блогів є  відео із YouTube" (чомусь про кількість проаналізованих блогів не йдеться більше ніде, і при чім тут відео?" А для кого ця "мудра" теза:  "Це дає змогу пропагандувати важливість читання серед населення та підносити його середньостатистичний культурний рівень. Читаєш – аналізуєш – мислиш"?  А "велика кількість блогів (яка? де Ви це бачили? назвіть хоч один приклад БЛОГУ в соцмережі!) активно долучається до різних соціальних мереж, заводячи там свої сторінки та рекламуючи себе"!
Кілька прикладів все ж, якими автор хотів "прикрасити" многабуков статттю  вражають. Дізналась несподівано, що мій власний блог, де Ви зараз є "в першу чергу, націлений на роботу із бібліотекарями та студентами (sic!), але (sic!!!)  завжди вміщує в собі щось цікаве і для неспеціалістів (гм!).  А покажіть мені хоч один мій пост, де "Паралельно в
блозі періодично подається план заходів бібліотеки на найближчий час
"??? 
Ясно, що не оминув автор і дружній блог Пана Бібліотекаря, але знову ж несподівано для всіх його прихильників, цей блог, виявляється,   "рекламує бібліотеку загалом, так і наявні у ній книги, послуги, що надаються" (три бібліотеки, як мінімум розпочали змагання на право посилання:-), але всіх випереджає четверта - бо  "в блозі присутня реклама Національної історичної бібліотеки України як беззаперечного лідера з просування бібліотеки у соціальних мережах".. .Ми щось пропустили у дискусіях, друзі-блогери та колеги-прихильники??? Чи автор досліджує потайбічне щось? 
Ще порадіємо за Вернадку, бо автор - інсайдер  з певністю стверджує , що "Останнім часом Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського активно освоює новітні технології. В найближчому майбутньому вона також планує створити свій блог". Мабуть, пора... Можна лінкувати буде записи з бази "Митниця - книги", і поєднувати їх з авторитетними файлами...    А взагалі   скоро з'являться  "технології Веб 3.0, (що)  на наше переконання, призведе до революційних технологічних змін та істотно посилить рекламну роль блогів у глобальному інтернет-суспільстві".  От так. "Розкішним" з огляду на науковий статус журналу є перелік джерел до цієї статті. Один пункт 9 чого вартий: "Некомерційний маркетинг: реферат [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://ua-referat.com/Некомерційний_маркетинг. – Назва з екрана". Інші не кращі. І не кажіть, що не бачили і не чули про єдине поки окреме видання про Веб 2.0 для бібліотекарів ( К. : Самміт-книга, 2013- 106с.). 
І останнє, певно вистраждане? автором переконання:  "Варто зазначити, що бібліотекарі дедалі частіше стають патріотами своєї справи і це проявляється, зокрема, у блогах".   
Щось я таки пропустила в цьому житті, панове патріоти?      
 Га? 

PS. В першому числі цього журналу мала друкуватися наша з колегою стаття, але... неочікувано нам відмовили: у Вас і так індекс Гірша вищий "не достатньо наукова".  

2 коментарі:

  1. шановний М.Грет в процесі "дослідження" певно не вловив різниці між блогами "М.бібліотека" та "М.бібліотекарка". Оповіданнячко вийшло про нас, а посилання на Вас :(

    ВідповістиВидалити