вівторок, 9 жовтня 2012 р.

ПісляФорумне: "в епоху світового декадансу"

Довелось на днях розповідати декому з колег-директорів бібліотек про Форум видавців у Львові, і, на жаль, неочікувано: "А що туди їхати, коштів на комплектування все одно нема".  От таке. Як на мене, кожен професійний бібліотекар мусить вибиратися на це Свято Книги! Навіть якщо не йдеться про B2B "Бізнес-для-бізнесу" (заключення угод з видавцями на рік, обговорення знижок-поставок тощо), то бодай мати можливість в одному місці побачити чи не всі вітчизняні видавництва, і познайомитися з виданнями. Хіба ні? Але, на жаль, зустрічаю щороку на Форумі дуже небагато колег, і навіть якщо бібліотекарі збираються тут, то біжать на який окремий флеш квест бібліофорум. Видавці - окремо, а ми окремо! А Видавці: багато років  на стендах намагаюсь знайти Людей, Які Приймають Рішення (хай не директорів видавництв, бодай провідних фахівців). Ні, здебільшого на стендах лише продають книжки, і прохання  "Випишіть, прошу, рахунок" як мінімум ставить мого візаві в тупик (нема бланків, не знають як, нема того, хто знає і т.п.)  А  фразу (я не знущаюсь, дійсно хочу від окремих видавництв цього!): "Я хочу укласти угоду на поставку обов'язкового платного примірника кожного Вашого нового видання" взагалі з першого разу не зрозумів ніхто...  "Продати 10 книжок тут на Форумі - це успіх. Укласти Угоду на 1000 - а нащо?" Форум видавців чи продавців?  Хоча видавці всі тут також: вирує життя на численних презентаціях-імпрезах-зустрічах, та й кнайпи від ранку до ночі окуповані... Як постаратися, всіх, кого б хотів, можна знайти. І все ж...Панове Видавці, не забувайте: бібліотеки -  хай не основний (поки що!), але дуже важливий клієнт! І посередник між Книгою і Читачем, який часто-густо не може купити сьогодні книжку за захмарними цінами. Окрема історія про соцопитування, яке проводили на Форумі, особливо зворушливо звучало питання: "Ви зібрались сьогодні витратити до 100 грн., від 100 до 200 грн., від 200- до 300 грн. Інших варіантів відповідей не було... І коли я чесно відповіла, що приблизно 200. Але тисяч гривень, дівчинка попросила не жартувати. Пояснюю, зойкує: "Ой, а ми про бібліотеки і не подумали..". 
І не подумають, колеги-бібліотекарі. Поки не будете активними гравцями на полі "Автор-Книга-Читач". І бути на Форумі: наш професійний обовязок!Ще й до того приємний, бо ж "Тілько у Львові"!Тож, колеги, заплануйте собі: Вересень=Львів.
До чого це я нині про вересневі події? Згадалось, бо ж Форум розіслав нині короткі нотатки-підсумки. Майже повністю цитую, це корисно знати!
    "Підсумки 19 ФОРУМУ ВИДАВЦІВ У ЛЬВОВІ, 12-16 вересня 2012 р.
«Форум видавців у Львові» – найбільший в Україні книжковий ярмарок (з 1994), що має статус Національного згідно з Указом Президента України (з 2007), та міжнародний літературний фестиваль. Учасниками ярмарку у 2012-му році стали 764 українські та іноземні видавництва книжок та періодичних видань, видавничі і книготорговельні організації, виробники та розповсюджувачі електронних видань, програмного забезпечення, аудіо- та відеопродукції. Серед учасників також громадські організації, літературні агенції, культурні центри та фонди. За 4 дні ярмарку на ньому побували до 45 тисяч відвідувачів, з них за квитками 21650, решта – безкоштовно. Зокрема: благодійники, які здали книжки на акцію «Українська книга – сільським бібліотекам» – 1812; пенсіонери за акцією «Третій вік: задоволення від читання» – 6318; вчителі і викладачі ВНЗ за попередньою реєстрацією – 2236; бібліотекарі та працівники установ культури за попередньою реєстрацією – 1807; представники громадських організацій – 1633; школярі – 1886. Крім того, пройшло не менше, ніж 4 тисяч осіб у безкоштовні години (щодня півгодини після відкриття і за півгодини до закриття вхід був безкоштовний).
На здобуття премії «Найкраща книга Форуму 2012» було подано 378 книжок від 84 видавництв. Переможців оголошено на Урочистій церемонії відкриття 19. Форуму видавців у Львівській філармонії 13 вересня 2012 року (список переможців).
Цього року на Форумі видавців ВПЕРШЕ:
- відбувся фестиваль літературних фестивалів «Контекст»
- Почесним гостем Форуму видавців став лауреат Букерівської премії
- відкриття Літературного фестивалю відбулося у храмі пресвятої Євхаристії
- рекордна кількість місць проведення акцій Форуму – 62 локації
- з’явилися комерційні партнери – «Київстар» і МАУ
- генеральним інформаційним партнером Міжнародного Літфесту став телеканал «Україна»
- участь у Форумі взяли 337 авторів
- 218 волонтерів допомагали у проведенні, з них близько 50 – з різних міст України
Рекорди книжкових продажів 19 Форуму видавців Форуму видавців у Львові
(публікується за згодою видавців):
1. 100 українських казок («А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА») – 1150 прим.
2. Брати Капранови «Приворотне зілля» («Зелений пес») – 1115 прим.
3. Книга мого роду («Видавництво Старого Лева», упорядник Ірина Мацко) – 880 прим.
4. Різних книжок Андрія Куркова («Фоліо») – 750 прим.
5. Бруно Шульц «Цинамонові крамниці» в перекладі Юрія Андруховича («А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА») – 680 прим.
6. «Теплі історії до кави» Надійки Гербіш («Брайт Стар Паблішинг») – 600 прим.
7. Ю. Винничука «Танго смерті» («Фоліо») було продано «лише» 300 прим.
У заходах Форуму взяли участь 337 авторів.Почесний гість 19. Форуму видавців – DBC Pierre (Велика Британія), лауреат Букерівської премії,яку отримав за книжку «Vernon God Little» (2003). На Форумі відбулася презентація першого перекладу письменника українською мовою – його останньої книжки «Світло згасло у Країні Див». Перекладач і видавець – Галина Шиян. Спеціальні гості Форуму: Адам Загаєвський/Adam Zagajewski (Польща), Мартін Поллак/Martin Pollak (Австрія), Генрик Гринберг/Henryk Grynberg ( США), Арсеній Рогінскій (Росія), Валерій Панюшкін (Росія), Оксана Забужко (Україна), Валерій Шевчук (Україна).
7. Львівський міжнародний літературний фестиваль (з 2006-го) з фокусною темою «Подорожі до літератури» – один із найбільших літературних фестивалів Центральної і Східної Європи.
В межах фестивалю відбулося 263 події, учасниками яких стали 242 письменники, поети, митці, перекладачі, інтелектуали з 18-ти країн світу. Найпопулярнішою акцією Літфесту стала «Ніч поезії і музики нон-стоп», яка зібрала 738 відвідувачів. Під час акції свої вірші прочитали понад 40 поетів з України, Росії, Польщі, Сербії, Латвії, Австрії, Норвегії, Канади, США, Австралії та Хорватії, а в музичній частині виступили гурти ZAPASKA&BeBoBul, ГИЧ-оркестр, ZSUF & dr.Adam Nigredo , Діля та Орест Криса. Крім Ночі поезії і музики, найвідвідуванішими акціями Літфесту стали:
1. Творчий вечір Оксани Забужко – 440 осіб
2. Показ фільму Михайла Кауфмана «Навесні» (1929), Національний центр імені Довженка і мистецька формація Wiz-Art – 420 осіб
3. Дискусія за участі почесного гостя Львівського міжнародного літературного фестивалю в межах 19. Форуму видавців Львові ДіБіСі П’єра (Велика Британія) та Юрія Андруховича «Як боротись зі зневіреністю в епоху світового декадансу? Погляд на другу половину ХХ століття з різних боків Берлінського муру» – 360 осіб
4. Творчий вечір Василя Шкляра – 320 осіб
У межах фестивалю «Контекст» відбулося 12 професійних (бліц-презентації учасників, воркшопи від українських та іноземних культурних менеджерів, дискусії і круглі столи) та понад 20 публічних заходів (публічних інтеракцій, авторських читань, презентацій), участь у яких взяло 36 культурних менеджерів та 50 авторів з різних міст України.
У партнерстві із Львівським представництвом PechaKucha Night та HR-кав’ярнею була організована динамічна презентація власних проектів учасників фестивалю, кожен з яких міг представити свої 20 слайдів по 20 секунд. Фасилітатори агентства психологічного супроводу Sodium координували інтерактивний вступ до створення Української літературної мережі, що відбувався у форматі круглого столу та вільного обміну думками і пропозиціями. Українські менеджери культури розмірковували, чи потрібно, яким чином і у якому форматі створювати мережу літературних організацій, щоб розвивати українське літ середовище.
 Видавничий бізнес форум (з 2006-го) – це спільні сесії практиків книжкового ринку. Під час бізнес-форуму відбулося 9 лекцій та майстер-класів, три круглі столи: «Чи буде українська книга після виборів?», «Створення видавцями власної книготорговельної мережі», «Як назвеш корабель, так він попливе», презентація бізнес-книги Адріана Сливоцького «Мистецтво творення попиту: як передбачати прагнення покупців».
Наймасовішим заходом Бізнес форуму стала презентація книги Адріана Сливоцького «Мистецтво творення попиту: як передбачати прагнення покупців», проведена Львівською Бізнес Школою УКУ.
Відбулася дискусія з нагоди виходу українського перекладу книжки Сьюзен Зонтаг «Хвороба як метафора» відбулася за участі Олега Чабана (Україна), Марека Вільчинського (Польща), Валерій Панюшкін (Росія), ДіБіСі П’єра (Велика Британія), Олесі Островської (Україна). Модератор дискусії – Володимир Єрмоленко.
Відбувся вебінар «Що ми можемо зробити задля участі України у міжнародних порівняльних дослідженнях якості освіти?», у якому взяли участь Альгірдас Забуліоніс, міжнародний консультант з питань оцінювання якості освіти; Лілія Гриневич, засновник Українського центру оцінювання якості освіти; Олена Бех, представник Європейського Фонду Освіти (European Training Foundation); Ігор Реморенко, заступник міністра освіти Російської Федерації, Ігор Шиян, завідувач лабораторії якості освіти Московського педагогічного університету, Вадим Денисенко, головний редактор тижневика «Коментарі». Модератор: Роман Шиян, директор ЛОІППО.
Фестиваль «Бруно Шульц: до 120-річчя від дня народження та 70-річчя трагічної загибелі». Ювілею письменника і художника Бруно Шульца було присвячено одну з основних програм Форуму, у межах якої відбувся 21 захід. Бруно Шульца представляли Юрій Андрухович, Віктор Єрофєєв, Адам Заґаєвський, Андрій Павлишин, Тарас Возняк і львівські гноми.
У рамках фестивалю «Бруно Шульц» відбувся візит на Форум видавців Генрика Ґринберґа, видатного польського письменника, який вже понад 40 років мешкає у Сполучених Штатах, і презентація його книги «Дрогобич, Дрогобич» (переклав Андрій Павлишин). Заходи фестивалю відвідали понад 1 400 осіб (не враховуючи відвідувачів мистецьких виставок «Бруно Шульц. Горизонт часу» у Львівській картинній галереї , виставка «РИБОТЕРАПІЯ» – інстальована графіка, перформанс Влодка Кауфмана; виставка сучасної львівської мистецької кераміки «Друга осінь»).
Фестиваль «Від Сковороди до Сковороди»: 290 років від дня народження. У програмі фестивалю відбулися: академічна лекція дослідника давньої української літератури, архієпископа Харківського і Полтавського Ігоря Ісіченка; авторський вечір Валерія Шевчука, автора перекладів творів Григорія Сковороди українською мовою і книги «Пізнаний і непізнаний Сфінкс: Григорій Сковорода сучасними очима»; провокативний діалог «Інтерпретація текстів Сковороди через масонську доктрину» за участі Володимира Єшкілєва, Юрка Кучерявого, Катерини Дайс (Росія); поетичні читання за участі Ігоря Калинця й Івана Малковича; тематична виставка книжок перфоманс «Торбознавство імені Сковороди». Планувалося також, що відбудеться перформанс «Сніданок босяків» (ритуал мандрівних філософів XVIII століття – переламування хліба з братом-філософом), проте поети, які мали брати участь у перформансі, не змогли прокинутися після «Ночі поезії і музики нон-стоп».
Благодійні акції:
На Форумі видавців розпочалася благодійна акція «Українські книжки – сільським бібліотекам» 1812 відвідувачів Форуму пожертвували на акцію 2341 книжку. Акція триватиме до кінця листопада. Усі зібрані книги будуть передані сільським бібліотекам Львівщини. Партнери акції Львівська обласна бібліотека для дітей, Львівська обласна універсальна наукова бібліотека, НУ «Львівська Політехніка».Акція відбувається за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Акція «Третій вік: задоволення від читання» проводилася з ініціативи компанії JTI. Завдяки цьому ярмарок та акції Форуму змогли відвідати 6318 людей літнього віку. Перша тисяча відвідувачів скористалися наданою ініціатором акції можливістю придбати книжки українських видавництв зі знижкою 30 грн. Спеціально для літніх відвідувачів була проведена дискусія за участі Романа Іваничука, Валерія Шевчука, Галини Крук і Григорія Семенчука «Як отримувати задоволення від читання в літньому віці».
Акція «Придбай книгу – врятуй дитину». Організатор – письменник Микола Хомич (Київ), який пообіцяв усі гроші, отримані за продаж на Форумі його книги «Время», передати на лікування дітей, хворих на лейкемію. Було продано 60 прим.
20 ФОРУМ ВИДАВЦІВ У ЛЬВОВІ ВІДБУДЕТЬСЯ 11 – 15 ВЕРЕСНЯ 2013 РОКУ.
ЗАПРОШУЄМО!
Детальніша інформація про Форум видавців і щоденні новини "

6 коментарів:

 1. Тільки і вас прочитала таку детальну інформацію. Культура і спорт - превілегія аристократів (так сказав хтось з великих). В цьму році головним спонсором тут був Ренат Ахметов. Кажуть, хто має гроші... А де ви, патріоти і демократи? На що тратите свої гроші?

  ВідповістиВидалити
 2. Думаю, що нам, в УБА, треба переглянути концепцію нашої участі-партнерства з Форумом. Навіть не згадали... Так, Тетяно Олександрівно, нас на Форумі не "бачать". Ми боїмося? гучних, масштабних акцій-заходів.

  ВідповістиВидалити
 3. Ні, не думаю, що "боїмося" правильне слово. Живемо в паралельних світах. Шкода, але констатуємо факт, що для цілої когорти бібліотекарів нецікаво знайомитися з новинками, спілкуватися з видавцями, знатися на літературі...Аристократи?:-) Видавці не бачать в нас навіть просто клієнта, а ми хочемо - партнера. Тут "гучними" акціями не обійтися.

  ВідповістиВидалити
 4. Ммм... у президії навіть бувають розбіжності)) Як голос колективного мембера - А що доброго унікального з академ-книги бачили? А з наукпопу? А з бібфахового? І звідси - Чи справді є сенс завкомплектування бібліотеки ВНЗ н-лад Луганська їхати на книжковий форум, що тяжіє до митецько-художнього?

  ВідповістиВидалити
 5. За 2 дні в одному місці переглянути всі новинки вітчизняного ринку - від 700+ видавництв. Цього недостатньо??? Навіть якщо нема коштів на придбання, бібліотекар МУСИТЬ хоча б знатися на літературі...

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Подивіться хоча б на топ-продаж = Для бібвнз потрібен свій форум, а не 700+ сєкрєтів копірайтера.

   Видалити