середа, 15 червня 2016 р.

Статистика - наше всьо!

адача их сводилась к анализу кривой относительного познания в области ее асимптотического приближения к абсолютной истине. Поэтому одни сотрудники все время занимались делением нуля на нуль на настольных «мерседесах», а другие отпрашивались в командировки на бесконечность" 
                                                        (Бр.Стругацькі. "Понеділок починається в суботу") 


 Була нині на слуханнях Комітету з питань науки та освіти Верховної Ради України. Засідання присвячено розвитку Національної інноваційної системи, але про це іншим разом і може не тут. В пакеті документів - інформації різних Міністерств на тему "стан і перспективи" наш внесок в розвиток інновацій.  
Зазирнула в Мінкультівські, звісно.
О, бачу, є й розділ "Бібліотечна справа".
Не терпиться переглянути, якими ж інноваціями порадувала Батьківщину рідненька галузь. Може, раптом вже створено корпоративну каталогізацію та узгоджено формати-стандарти? І робочий день для тисяч бібліотекарів не починається з створення бібліографічного опису на ту ж саму книжку? А (серце завмирає) може прийнято програму втілення RDA-стандарту? А можливо порадували галузь вітчизняні IT-фахівці, забезпечивши локалізацію одного з FOSS програмних продуктів, і бібліотечні АБІС віднині сучасні, доступні  й безкоштовні?  А чи може мова про втілення  концепції модернізації бібліотек? Реформи в поповненні фондів? Створення "третіх місць"? Чи справді яка інновація у фаблабах на базі бібліотек? Чи менеджменту е-ресурсів? Організації віддаленої видачі е-ресурсів користувачам на їхні власні гаджети? О, скільки всього відразу промайнуло в мріях...
Аж ні. Вгадайте, яка найбільша бібліотечна інновація, достойна розгляду на Верховній Раді?
Просто цитую "Реалізація проекту Електронна система моніторингу діяльності публічних бібліотек (ECMaP) (електронна статистика)". 

Виявляється, донедавна, платники податків в Україні, які фактично утримують бібліотеки, дуже потерпали, бо не могли второпати скільки ж тих публічних бібліотек в країні,і що вони роблять. Бо "Україна хоч і збирала статистику на національному рівні і централізовано, проте  мала ряд обмежень, як то: 
- час на збирання, перевірку та обробку даних ( у звязку з цим неможливість  (підкреслюю це слово, не втримаюсь!) надати дані міжнародним організаціям (Світовий банк? НАТО? ІФЛА?  були вкрай стурбовані кількістю бібліотек в Україні та їхніми показниками, а ми не могли надати ці секретні дані?)          
- Обмежений тираж друкованих публікацій (Ооооо, тримаюсь з останніх сил....)
- Публікація в Інтернеті - на вузькоспеціалізованих сайтах в узагальненому вигляді на рівні країни в розрізі областей (і тупі користувачі Інтернету не змогли ані знайти ці "вузькоспеціалізовані сайти", ані зробити аналіз "в розрізі областей"????) 
- Періодичність збирання рік (через копіткий процес обробки паперових звітів" (no comments/ як кажуть...) 

Добре, хай так. Яка ж інновація? 

А от створено таку собі "просту форму подання статистики"  для публічних б-к, і тепер "для збереження і логіки контролю показників, бібліотеки які мають комп'ютери, але не мають доступу до Інтернет (sic!!!)   в Екселі заповнять дані, і "управління відділів культури" не матиме "розбіжностей через подвійну звітність" (sic!!!), і "завдяки широким можливостям Excel" (Віват, Microsoft!)  сприятиме "надійності розрахунків та зменшення вірогідності механічних  помилок при заповненні звітів". Суперінновація, мабуть, полягає в тому, що у держави з'явилась "можливість автоматично  відбирати бібліотеки з конкретними властивостями (наприклад, лише тим, хто не подав звіт" (орфографію збережено).


Проект створено спільно Мінкультом, Нац.парл.б-кою та програмою "Бібліоміст", і вже проведено 178 командіровокнабесконечность тренінгів, і навчено роботі в системі 1758 осіб...

В систему зайти не змогла, вимагається пароль, логін. Тож пересічний громадянин здійснити "Електронну систему моніторингу  базової мережі публічних бібліотек
України" - не зможе. І нащо йому знати... Вже не питаю, що таке "базова мережа публічних бібілотек"...  


Бібліотеки, вірю, що все ж  не  діленням нуля на нуль займаємось, і ця "інновація" хай лишиться на совісті очільників "проекту".

4 коментарі:

 1. О таблицах для публичных библиотек слышала, но не могла и подумать, что это инновационный предел. Даже не знаю: плакать или смеяться? Мда...

  ВідповістиВидалити
 2. Шкода, що ніхто з колег з публічних б-к не відгукнувся... Може це сприймається справді як інновація??? Всім є "работа":-)

  ВідповістиВидалити
 3. Коллеги, совершенно с вами согласны. Июнь заканчивается, а мы еще стулья считаем к отчету. Трудоемко, а пользы -грош. Запорожцы.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Шкода! І Вашого часу, колеги, і приписування нашій галузі таких "інновацій". Як сказав головуючий на цьому ж засіданні "Головне не випустити пару, а щоби пар не пішов у свисток":-(

   Видалити