неділя, 7 липня 2013 р.

Всі ми "громадяни-науковці" Або Про науковий краудсорсінг

Здається, я розповідала вам про громадянську науку? Принаймні на кількох останніх конференціях точно, а тут для тих хто ще не чув про це, а варто!  
Громадянська  наука (англ. Citizen science) — концепція проведення наукових досліджень із залученням широкого кола волонтерів, багато з яких не мають ані попередньої фахової підготовки, ані наукової освіти тощо.  Як розумієте, бурхливому зростанню подібної участі добровольців сприяють новітні технології: не треба їхати в Кремнієву Долину, щоб допомогти упорядковувати комп'ютерні дані, чи в Антарктиду  задля класифікації поведінки імператорських пінгвінів. Адже це нині просто за допомогою комп'ютера-смартофона і мереж.  Звичайно, ніхто не каже про власне дослідження, скоріше  про допомогу у зборі даних та їхній класифікації. Але все частіше, так виглядає, і у спробах залучення колективного розуму до продукування оригінальних  ідей
До історії питання: Ще у 1900 році подібна допомога добовольців зафіксована у проекті Національного Одюбоновського товариства  по щорічному перепису пташок (Christmas Bird Count). Інші приклади громадянської науки - Всесвітній день Дослідження Води, Stardust@Home та Clickworkers під егідою НАСА; проекти х Корнельскої Орнітологічної лабораторії ( Ebird, NestWatch,  FeederWatch, Celebrate Urban Birds); проект класифікації галактик Galaxy Zoo. Ще варто згадати Community Collaborative Rain, Hail & Snow Network (CoCoRaHS) від Colorado Climate Center (дані цього проекту використовуються для прогнозування погоди та мониторингу погодних умов). Національне географічне товариство виконує археологічних проект "Field Expedition: Mongolia", в якому користувачі відмічають потенційно цікаві для розкопок місця (через зображення на  GeoEye). 
Проекти розподілених обчислень  (наприклад,  Folding@Home, World Community Grid, Einstein@Home ) можуть бути також прикладами громадянської науки, хоча тут головне завдання - обчислення за допомогою компютерів добровольців. Проекти, що використовують ігрову модель:EteRNA, Phylo, Foldit, EyeWire
В січні 2010 було запущено сайт  Science for Citizens, який об'єднує мільйони "громадян-вчених" в світі, тисячі потенційних проектів, а також ресурси, продукти та послуги.
А от нещодавно: ще один подібний - SciStarter
Зазирніть, цікаво як це працює. А дослідники можуть зареєструвати свій проект, щоб знайти добровольців для студій.  Як от,для прикладу, Бібліотека Оксфордського університету (Bodleian Libraries) хоче знайти добровольців для покращення доступу до музичних колекцій... Або проект Національної Наукової Цифрової Бібліотеки.
Бібліотеки України, проводите дослідження? Реєструйтесь! Шукайте добровольців!    
 

Немає коментарів:

Дописати коментар