четвер, 14 квітня 2011 р.

Для чого репозитарій публічній бібліотеці?

    Відшумів-відгудів Ярмарок Бібліотечних Інновацій.  Серед численних захоплюючих відгуків, одне справедливе, як на мене, зауваження-дорікання: крім проекту ELibUkr, університетські бібліотеки аж ніяк не були представлені. А жаль, моїм колегам з університетів є про що розповісти. Але так вже трапилось: зрозуміла увага організаторів Ярмарку до публічних бібліотек, та і я щось пропустила запрошення всіх охочих до участі в Ярмарку:-) Що ж, будемо наполегливіші в майбутньому. 
      Поза тим, щодо інновацій:  переважна більшість з них стосуються будь-якої бібліотеки, незалежно від типу-виду-функцій тощо. Всі дбаємо про користувача, всі розвиваємо нові сервіси та розбудовуємо колекції з урахуванням нових технологій, ресурсів і т.п. Але, думаю, є дещо, чому публічні бібліотеки могли б повчитися в університетських. 
Зокрема, навіть  .. репозитарії.
      Нагадую деякі істини: найчастіше  репозитарій розглядають як відкриту колекцію (сховище, архів) цифрових документів (об"єктів) та відповідний набір сервісів. навколо Спеціальні протоколи та наявність метаданих  забезпечують інтероперабельність та високий рівень індексування в Мережі. Репозитарій може одночасно працювати з різними типами та видами документів: текстами, зображеннями, аудіо- та відеофайлами, базами даних, веб-сторінками, навчальними об"єктами, програмним забезпеченням тощо. Будують репозитарії, як правило, на програмному забезпеченні з відкритим кодом (DSpace, EPrint, Fedora та ін.), а отже безкоштовному, що є важливим для наших реалій. Як результат дістають гарне упорядковане і надійне "цифрове сховище". Детальніше можна почитати купу літератуи на цю тему. .
     Найчастіше репозитарії асоціюють з університетами (науковими інституціями), а зміст цих цифрових архівів  з  науковими та навчальними документами (статтями,  дисертаціями, передусім). І це правильно. Але не лише. Ось тільки деякі приклади створюваних для різних цілей репозитарїв від різних типів інституцій: 
 • Громадська організація, асоціація чи товариство може створити інституційний репозитарій власних документів чи напрацювань  (і для широкого  оприлюднення,  і для використання членами спільноти). От, гарно було б мати такий репозитарій від УБА, чи не так? Статут, інші документи, всі презентації та статті про УБА і від УБА, фото, відео- чи аудіо- тощо. Можна тримати це і на сайті, але ж пошук, індексування, надійні URL та ін.переваги репозитарію тут незаперечні.
 • Публічна бібліотека може збирати, наприклад,  цифрову колекцію історичних документів громади (міста, села, району), і через репозитарій забезпечити їхню доступність та гарне індексування. От, наприклад, чому б не створити репозитарій свідчень очевидців Другої Світової війни, про який йшлося на Ярмарку? Чи будь-яких інших артефактів усної історії?  Або хай просто фото чи аудіофайлів з найстарішими мешканцями села? Або просто  збережених веб-сторінок першого веб-сайту бібліотеки, бо хто зна,  чи буде доступним хоча б через 5 років у цьому ж вигляді (для себе, наприклад, жалкую, що перших сторінок веб-сайту бібліотеки 15-літньої давнини, хай смішних і наївних з огляду на сьогодні, не зархівувала,  вже не знайти-відтворити)  Та власне, будь-яку електронну бібліотеку публічної бібліотеки можна будувати на моделі репозитарію.     
 • Навчальний заклад може крім репрезентації наукових здобутків, також створити, наприклад, архів е-портфоліо своїх студентів, чому ні? А раптом це письмова робота (курсова, дипломна)  майбутнього Президента країни?:-) чи Нобелівського лавреата?:-)  
Список можна продовжувати.
Університети вже мають досвід. Готові не тільки вчитися самі, але й допомогти колегам. Приєднуйтесь.   

7 коментарів:

 1. ...пропустила запрошення всіх охочих до участі в Ярмарку...

  Розжуйте. Ви забули про запрошення, чи їх не запрошували?

  ВідповістиВидалити
 2. Я не знаю, чи запрошували. Може пропустила.
  Треба запитати у Бібліомоста та в УБА.

  ВідповістиВидалити
 3. Так Ви ж самі в УБА ?? Керівник секції бібліотек ВНЗ може пропустити запрошення на 1-ший ярмарок інбібпослуг? І керівнику секцій про це можуть не нагадати?

  ВідповістиВидалити
 4. Якщо би було заплановано участь академічних, медичних, шкільних, сільськогосподарських, університетських і т.д. бібліотек, то певно нагадали б. Нині можу лише висловити власну думку з приводу відбору учасників серед публічних бібліотек:-)
  Якщо Ярмарок стане традицією, і УБА буде в співорганізаторах,обіцяю що університетські бібліотеки будуть. Хоча б для того, щоб "теоретик українського кохання" не думав, що вся молодь лише в Інтернеті...

  ВідповістиВидалити
 5. А проект ELibUkr як тоді опинився на ярмарку?

  ВідповістиВидалити
 6. Слушні пропозиції, пані Тетяно! ))

  ВідповістиВидалити